80 lat minęło. Historia chemii na UMCS

„80 lat minęło. Historia chemii na UMCS” - pod takim hasłem odbyła się konferencja w ramach obchodów 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wydarzenie zorganizowane 13 maja przez Wydział Chemii oraz Instytut Nauk Chemicznych było doskonałą okazją do zapoznania się z rozwojem chemii na UMCS, a także przypomnienia mistrzów – profesorów, którzy od podstaw budowali nauki chemiczne na naszej uczelni.

Spotkanie otworzyły i zebranych przywitały prof. Anna Deryło-Marczewska, dziekan Wydziału Chemii, oraz prof. Małgorzata Grabarczyk, dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych. Prof. Deryło-Marczewska we wstępie powiedziała: „Obchodzimy 80-lecie naszego Uniwersytetu, a jednocześnie jubileusz nauk chemicznych, które od początku związane są z rozwojem uczelni. Dojrzewaliśmy razem z uniwersytetem, a także bardzo dynamicznie rozwijaliśmy się przez te lata. Nauki chemiczne odnotowały wiele sukcesów, wystarczy wymienić dwie nazwy: Lubelska Szkoła Chromatografii oraz Lubelska Szkoła Światłowodowa. To oczywiście nie wyczerpuje całej naszej działalności, gdyż odnotowaliśmy spektakularne sukcesy na wielu innych polach. [...] Jako pierwsi uzyskaliśmy certyfikat jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kategorii Partner dla rozwoju oraz trzy certyfikaty międzynarodowe ECTN, które potwierdzają, że jakość kształcenia na naszym Wydziale jest porównywalna z tą na najlepszych uniwersytetach europejskich".

Nie zabrakło także podziękowań: „Za tymi sukcesami stoją duże nazwiska, ale też my wszyscy. Każdy z nas przyczynił się bowiem do tego rozwoju. Chciałam zatem bardzo gorąco podziękować wszystkim Państwu. Dziękujemy naszym pracownikom obecnym i emerytowanym, naszym wolontariuszom, którzy kończąc oficjalną część swojej kariery, dalej nas wspomagają. Podziękowania kieruję także w stronę komitetu organizacyjnego konferencji” - podsumowała dziekan Wydziału Chemii.

Kilka słów do zebranych skierował również rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: „Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie nauk chemicznych, a także – nieco szerzej rzecz ujmując – w święcie uniwersyteckim, ponieważ to wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 80-lecia uczelni. Nie byłoby naszego Uniwersytetu w takiej formule i rozkwicie bez udziału szerokiego grona kadry chemików […]. Czynię tutaj ukłon w kierunku wszystkich pracowników, którzy przyczynili się do budowania dobrej marki nauk chemicznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i którzy będą kształtowali jego przyszłość w nieodległym czasie. Pamiętajcie Państwo o swoich mistrzach i korzeniach, pielęgnujcie tę tradycję i korzystajcie z dorobku poprzedników, ale jednocześnie nadal budujcie dobrą przyszłość i silną pozycję nauk chemicznych w Lublinie. Trzymam kciuki za powodzenie tej misji i wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania życzę wielu wrażeń i miłych wspomnień”.

Następnie prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji, zapowiedziała kolejne wystąpienia: „Chciałabym Państwa - dzięki wystąpieniom znakomitych gości - byłych i obecnych pracowników naszego Wydziału, przenieść w świat niezwykłych wspomnień”. Rys historyczny nauk chemicznych na UMCS przybliżył prof. Andrzej Dąbrowski, rektor UMCS w latach 2008-2012. Prelekcję pt. „Włodzimierz Hubicki – z fascynacji chemią” i początki chemii nieorganicznej zaprezentowała prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Dorota Kołodyńska, zaś „Historię chemii organicznej i chemii polimerów na UMCS” opowiedziała prof. Barbara Gawdzik. Kolejne wystąpienia zaprezentowali: dr hab. Zofia Rzączyńska – „Wspomnienia z Małej Chemii...”, prof. Stanisław Chibowski – „Od Pracowni Radioizotopowej do Katedry Radiochemii i Chemii Środowiskowej”, prof. Bronisław Jańczuk – „Wehikuł czasu” oraz dr hab. Beata Podkościelna, prof. UMCS  - Wspomnienia.

Podczas wydarzenia na korytarzach Collegium Chemicum można było obejrzeć wystawę z archiwalnymi zdjęciami.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    13 maja 2024